Jak wynika z oficjalnych danych, ponad 73% Polaków deklaruje chęć oszczędzania pieniędzy, ponad 43% korzysta z lokaty bankowej. Nasze społeczeństwo coraz chętniej odkłada środki pieniężne jako depozyt w banku. Trzymanie oszczędności w domu przestało być bezpieczne, a przede wszystkim stało się nieopłacalne. Coraz więcej osób dysponuje większymi oszczędnościami, możemy pozwolić sobie na większe zakupy, ale też możemy odkładać na przyszłość i korzystać z oprocentowania środków na lokatach w banku. Poniższy artykuł wyjaśnia wszystkie kwestie związane z lokata bankową.
Spis treści
Ranking lokat
Co to jest lokata?
Lokata bankowa to nic innego jak umowa z bankiem na bezpieczne przechowanie naszych pieniędzy. Zawierając umowę, przekazujemy w depozyt określoną sumę pieniędzy, w zamian bank gwarantuje nam korzystne oprocentowanie od zgromadzonych środków przyjętych w depozyt. Oczywiście to ile zarobimy na oszczędnościach, zależy od kwoty depozytu, okresu, na jaki zawieramy umowę lokaty oraz jakie są warunki umowy.
Jakie są rodzaje lokat?
Banki oferując lokaty, mają wiele atrakcyjnych ofert, często jednak oferty różnią się oprocentowanie, rodzajem, terminem oraz minimalnymi kwotami, jakie możemy zdeponować w banku na lokacie. Wybierając lokatę, należy zwrócić uwagę na rodzaje lokat i różnice między nimi oraz dopasować ofertę do naszych oczekiwań. Poniżej omawiamy jakie lokaty oferują banki.
- Lokaty terminowe – zazwyczaj kilkumiesięczne do 12 miesięcy tzw. krótkoterminowe oraz zawierane na 12,24 lub 36 miesięcy tzw. długoterminowe.
- Lokaty o stałym oprocentowaniu – ten rodzaj lokaty charakteryzują się stałą stopą procentową przez cały okres obowiązywania umowy.
- Lokaty o zmiennym oprocentowaniu – można spodziewać się zmiennej stopy oprocentowania i tym samym większych zysków.
- Lokaty w polskich złotych lub lokaty walutowe (EURO, USD, CHF).
Jaka jest różnica między lokatą a kontem oszczędnościowym?
Jako forma oszczędzania lokata różni się od typowego konta oszczędnościowego przede wszystkim oprocentowaniem oraz dostępnością środków. Zasadniczą różnicą jest fakt, że zawierając umowę o lokatę, pieniądze zdeponowane na lokacie nie są dostępne w każdej chwili. Oczywiście możemy w każdej chwili zlikwidować lokatę bankową, jednak możemy stracić dotychczas zgromadzone środki z ich oprocentowania.
Lokata bankowa służy do przechowywania oszczędności na dłuższy termin, bez comiesięcznych wypłat jak to może mieć miejsce w koncie oszczędnościowym. Zakładając lokatę oraz zakładając największy zysk, musimy liczyć się tym samym z ograniczeniem do dostępności środków. W efekcie zyskujemy znacznie wyższe środki za depozyt w banku na lokacie.
Jakie są zalety lokaty bankowej?
Lokata bankowa jest prostym i bezpiecznym sposobem na pomnożenie oszczędności już od małych kwot już od pierwszego dnia trwania lokaty. Dzięki lokacie mamy pewność, że nasze oszczędności są w bezpiecznym miejscu i nie są narażone np. na zgubienie czy kradzież.
Wśród wielu zalet lokaty do najważniejszych należą:
- Bezpieczne gromadzenie większych sum pieniędzy.
- Korzystne oprocentowanie.
- Bezpieczeństwo zgromadzonych pieniędzy zgodnie z prawem bankowym.
- Pewność i gwarancja zysków z depozytu.
- Założenie bez wychodzenia z domu.
- Różnorodność oferowanych przez banki ofert.
- Po upływie terminu możemy skorzystać ze zgromadzonych oszczędności wraz z oprocentowaniem.
Jakie są wady lokaty bankowej?
Wiele osób zapewne zastanawia się, czy lokata bankowa posiada jakieś wady, czy jest to idealny sposób na oszczędzania naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Mimo iż środki zgromadzone na lokatach objęte są nadzorem KNF oraz objęte są gwarancją bezpieczeństwa, nasuwają się wątpliwości czy lokata ma wady?
Do głównych i najważniejszych wad należą:
- Oprocentowanie jest opodatkowane.
- Nie mamy możliwości korzystania ze środków swobodnie przed okres obowiązywania lokaty.
- W przypadku wcześniejszego zlikwidowania lokaty możemy stracić dotychczasowe oprocentowanie.
- Wysoki zysk wymaga czasu i sporej sumy środków finansowych.
Tak więc lokata bankowa to bardzo korzystny i bezpieczny sposób na pomnożenie naszych funduszy. Możemy spać spokojnie, a w zamian za przechowanie naszych pieniędzy bank wypłaci nam po upływie lokaty odpowiednio większą sumę.
Oszczędzanie na lokacie to również prosty i wygodny sposób na odkładanie pieniędzy na przyszłość. Ciekawą altnernatywą może okazać się oferta lokatowa InBank!