Leasing

Polskie przedsiębiorstwa rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Oficjalne dane Związku Leasingu Polskiego dotyczące powodzenia nowych biznesów pokazują, że 30% nowo powstałych firm odnosi sukces już w pierwszym roku istnienia. Jest to bardzo optymistyczna perspektywa dla firm, jednak prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest proste. Wiąże się z ze sporymi wydatkami, zakupem sprzętu, maszyn czy pojazdów. Nie każda firma ta nowa, a także już dobrze prosperująca chce i może pozwolić sobie  inwestować w zakup nowego sprzętu i samochodów. Leasing kojarzony jest  głównie z ofertami aut, jednak  z rozwojem firm leasingowych poszerzył się zakres usług. Z leasingu korzystają restauracje, biura, sklepy oraz hurtownie. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi, jaką jest leasing.

Oferty leasingowe

Ładowanie wszystkich ofert…


Szczegółowe opisy firm oferujące leasing:

 

Co to jest leasing?

Leasing jest to usługa skierowana dla firm prowadzących działalność oraz dla klientów indywidualnych. Umowa leasingu polega na zawarciu umowy cywilnoprawnej, na podstawie której nabywamy prawo do korzystania z określonej rzeczy, urządzenia, pojazdu. W związku z umową jesteśmy zobowiązani do ponoszenia opłaty ratalnej za leasing.

Słowo leasing pochodzi od angielskiego słowa to lease – oznacza dosłownie nająć, wydzierżawić. Tak więc leasing to rodzaj usługi polegającej na odpłatnym wynajmie określonej rzeczy w określonym czasie.

Rodzaje leasingu

Leasing jako doskonała opcja dla firm ma szereg różnorodnych odmian. Dzięki korzyściom związanym z bogactwa ofert leasingu mamy możliwość dopasowania usługi do naszych potrzeb jak i możliwości.

Rozwijający się rynek finansowy sprawia, że przybywa zarówno leasingodawców jak i leasingobiorców. Do najczęściej spotykanych form leasingu zaliczamy:

 1. Operacyjny
 2. Finansowy
 3. Zwrotny
 4. Konsumencki

Dla kogo leasing?

dla kogo leasing

Umowa leasingu przeznaczona jest zarówno dla firm jak i dla osób prywatnych, czyli zwykłych konsumentów. Jest bardzo korzystna alternatywa, finansowania wydatków z funkcjonowaniem firmy bądź zakupem np. nowego auta.

Istota leasingu jest to, że osoba zobowiązana do regulowania należności z tytułu umowy leasingowej może stać się właścicielem użytkowanego pojazdu. Więc usługa ta przeznaczona jest do szerokiego grona odbiorców. Z tej formy finansowania korzystają głównie przedsiębiorstwa zarówno te duże jak i średnie czy małe. Jego uproszczona forma w porównaniu do standardowych kredytów pozwala na rozwój działalności, korzystając z nowoczesnych sprzętów i rozwiązań.

Zalety leasingu

Leasing jest dość nową usługą na polskim rynku, jego rozwój, mimo że dość intensywny nastąpił dopiero w ostatnich kilkunastu latach.

Usługa została dostosowana do potrzeb i możliwości rynku, a także wzbogacona w nowe możliwości i znacząco ułatwia funkcjonowanie wielu firm. Zapewne osoby rozważające skorzystanie z tej usługi zastanawiają się, czy atrakcyjność leasingu jest naprawdę tak korzystna.

Przyjrzyjmy się więc zaletom leasingu:

 • Proste zasady i szybkie procedury.
 • Nieograniczony dostęp do urządzeń i usług.
 • Szeroki wybór dostępnych ofert np. samochodów.
 • Kontrola wydatków firmowych.
 • Niższe koszty w porównaniu do standardowych zakupów za gotówkę.
 • Atrakcyjne warunki nabycia urządzenia czy pojazdu po zakończonej umowie leasingowej.
 • Opcja ratalna dostosowana do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy.
 • W dowolnym momencie możemy skorzystać z usługi serwisu urządzeń i pojazdów w cenie.
 • Po zakończonej umowie możemy wykupić rzecz bądź wymienić na nowszy model.

Wady leasingu

Oprócz wielu zalet leasingu na pewno warto zwrócić uwagę czy ta usługa jest pozbawiona wad. Należy zastanowić się, z czym możemy się spotkać, korzystając z tej formy finansowania. Do najistotniejszych wad leasingu należą:

 • Nie jesteśmy właścicielami rzeczy, tylko z niej korzystamy.
 • W przypadku częstszych usterek koszty naprawy musimy pokryć ze swoich środków.
 • Nieregulowanie zobowiązań leasingowych powoduje utratę rzeczy objętej umową.
 • W przypadku utraty płynności finansowej, leasingodawcy np. bankructwa, możemy stracić przedmiot.
 • Ograniczony wybór sprzętu czy pojazdów.

Możemy jednoznacznie stwierdzić, że usługa leasingu jest korzystnym rozwiązaniem dla wielu firm, gdyż pozwala na rozwój firmy bez dużych środków finansowych.

Często ta forma finansowania jest łatwiejsza do uzyskania niż standardowy kredyt gotówkowy. Warto więc korzystać z leasingu i tym samym rozwijać biznes bez ogromnych nakładów i inwestycji. Leasing to wygodny sposób na wyposażenie firmy w sprzęt i urządzenia.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

5

Ocena

5.0/5