Konta oszczędnościowe

Według danych statystycznych zawartych w oficjalnych badaniach dotyczących życia Polaków większość osób myśli o oszczędzaniu i odkładaniu pieniędzy na przyszłość. Jedni odkładają na samochód, inni na wakacje, a jeszcze inni odkładają na emeryturę. Jednak nawyk oszczędzania dopiero się kształtuje w naszym społeczeństwie i wiele osób zastanawia się, czy oszczędzać na przyszłość? Analizując dane dotyczące naszych finansów, można zauważyć wzrost poziomu życia Polaków, a co za tym idzie wzrosła potrzeba oszczędzania. Możemy oszczędzać, odkładając pewne kwoty w bezpiecznym miejscu w domu, jednak to nie jest opłacalne. W związku z tym na rynku bankowym dostępnych jest wiele ofert kont oszczędnościowych. Jak wybrać właściwie i czym się kierować decydując się na systematyczne oszczędzanie? Jeśli nie wiesz, czy warto oszczędzać i gdzie założyć konto oszczędnościowe, poniżej wyjaśniamy wszelkie kwestie związane z oszczędzanie.

Ranking kont oszczędnościowych

Ładowanie wszystkich ofert…


Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe jest to rachunek oszczędnościowo pozwalający na gromadzenie zaoszczędzonych pieniędzy. Jak sama nazwa mówi, służy do oszczędzania, ale tez co istotne jest zazwyczaj wyżej oprocentowany niż zwykły rachunek ROR.

Konto oszczędnościowe w większości przypadków ma ograniczoną liczbę darmowych wypłat zgromadzonych środków z konta. Tak więc nie służy nam do codziennych  transakcji finansowych związanych z codziennym, ale pozwala na systematyczne gromadzenie oszczędności. Wprawdzie możemy w każdej chwili skorzystać z tych środków, jednak może się wiązać to z dodatkową opłatą ze strony banku.

Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

Banki oferujące konta oszczędnościowe mają wiele atrakcyjnych ofert, często objęte korzystnymi promocjami, czy  korzystnym oprocentowaniem do kont oszczędnościowych.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze konta oszczędnościowego ? Czy warto zakładać konto oszczędnościowe? Co należy zrobić, by konto było dopasowane do naszych oczekiwań ?

 1. Konto oszczędnościowe jest wyżej oprocentowane  niż konto osobiste.
 2. Oferuje swobodny dostęp do środków na nim zgromadzonych.
 3. Wpłata na konto jest prosta i łatwa.
 4. Oprocentowanie jest atrakcyjne.
 5. Warunki umowy są jasne i zrozumiałe.
 6. Jest dostępne z panelu klienta z naszego konta osobistego.
 7. Łatwy dostęp do zgromadzonych na nim środków.

Konto oszczędnościowe czy lokata bankowa?

Jedną z form oszczędzania jest też lokata bankowa, jednak zasadniczo różni się od konta oszczędnościowego. Konto pozwala na gromadzenie środków w dowolnym momencie, dowolnej kwocie i na dowolny okres. Lokata natomiast jest korzystna kiedy posiadamy już zgromadzona większą sumę pieniędzy.

konto oszczędnościowe

Lokata zawierana jest na określony okres, pieniądze możemy wypłacić po jego upływie. Konto oszczędnościowe jest bardziej elastyczne i przystosowane do częstszych wpłat oraz nawet niewielkich kwot.

Jakie zalety ma konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe zdecydowanie ułatwia nam regularne oszczędzanie. Pozwala na systematyczne odkładanie pewnych kwot pieniędzy, które pozwolą nam skorzystać z nich w dowolnym momencie w przyszłości.

Konto to wygoda w oszczędzaniu, a także bezpieczeństwo. Regularne oszczędzanie, nawet niewielkich kwot pozwala na zgromadzenie środków na nieprzewidziane wydatki, wymarzone wakacje czy pozwala odłożyć na studia dziecka.

Do podstawowych zalet konta oszczędnościowego należą:

 • Łatwe gromadzenie oszczędzanych środków w jednym miejscu.
 • Nieograniczony dostęp do środków na koncie.
 • Bezpieczeństwo zgromadzonych oszczędności zgodnie z prawem bankowym.
 • Kontrola i systematyczność oszczędzania.
 • Otwarcie i prowadzenie konta bez wychodzenia z domu.
 • Atrakcyjne oprocentowanie konta.
 • W dowolnym momencie możemy skorzystać ze zgromadzonych pieniędzy na koncie.

Jakie wady ma konto oszczędnościowe?

Czy konto jest  pozbawione wad? Większość klientów chcących zacząć regularnie oszczędzać zastanawia się zapewne czy konto do oszczędności ma wady i czy warto skorzystać z oferty banku.

Życie bywa zaskakujące i często możemy się spotkać z niecodziennymi sytuacjami, jednak dzięki zgromadzonym środkom na koncie oszczędnościowym możemy w prosty sposób znaleźć rozwiązanie w wielu trudnych dla nas sytuacjach. Zastanówmy się także czy konto oszczędnościowe ma wady?

 • Zgromadzenie większej kwoty wymaga określonego czasu.
 • Mamy ograniczoną liczbę wypłaty środków w danym miesiącu.
 • W przypadku częstszych wypłat wiąże się to z dodatkową prowizją.
 • Zgromadzone oszczędności podlegają opodatkowaniu.
 • Zgromadzenie odpowiednio wysokiej kwoty wymaga systematyczności i czasu.

Reasumując, warto korzystać z konta oszczędnościowego i systematycznie oszczędzać. Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie, pozwalają w perspektywie czasu na uzbieranie całkiem wysokiej kwoty, którą możemy przeznaczyć na dowolny cel czy zrealizować marzenia.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

5

Ocena

5.0/5