Konta firmowe

Jak wynika z oficjalnych danych zawartych CEIDG oraz KRS w Polsce co roku powstaje ponad 20 tysięcy nowych przedsiębiorstw. Większość firm swoją działalność rozpoczyna w sektorze handlu i usług. Zanim jednak firma zacznie przynosić dochody, a tym samym przynosić satysfakcjonujące wyniki finansowe przedsiębiorca musi się liczyć z nie lada wydatkami. Począwszy od opłacenia lokalu, składek ZUS, zakupu wyposażenia oraz sprzętów niezbędnych do funkcjonowania firmy każdego przedsiębiorcę czeka cała lista wydatków, które należy pokryć. Prowadzenie przedsiębiorstwa nie jest proste, należy przygotować się na spore wydatki już od samego początku istnienia firmy. Należy się zastanowić też nad możliwością oszczędności i rezygnacji z niektórych płatnych usług np. usług księgowości. Niezbędne w tym przypadku będzie konto firmowe.

Ranking kont firmowych

Ładowanie wszystkich ofert…


Co to jest konto firmowe?

Konto firmowe jest to rachunek przeznaczony dla osób i jednostek prowadzących przedsiębiorstwo także dla firm jednoosobowych. Pozwala obsługiwać zobowiązania i należności, dokonywać płatności związanych z działalnością firmy oraz dokonywać płatności online za szereg usług i towarów.

Konto firmowe czy prywatne?

W niektórych przypadkach trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy bez posiadanego konta firmowego zapytać można, czy do prowadzenia firmy nie wystarczy nam nasze własne konto osobiste.

konto firmowe

Przepisy obowiązujące w Polsce nie zabraniają korzystania z konta prywatnego, jednak zdecydowanie ułatwiają kontrolę i organizacje funkcjonowania przedsiębiorstwa. Reasumując, prowadzenie firmy to sporo obowiązków a posiadanie konta firmowego ułatwia prowadzenie biznesu, kontrolowanie wydatków oraz pozwala na zaoszczędzenie czasu poświęconego na stanie w kolejkach i znacznie ułatwia przeprowadzenie kontroli skarbowej oszczędzającym tym samym stresu z tym związanego.

Najważniejsze różnice pomiędzy kontem osobistym tzw. ROR a kontem firmowym:

 • Koszt obsługi jest wyższy niż w przypadku konta osobistego,
 • Przedsiębiorca korzysta z możliwości podzielonych płatności split payment (jest to obowiązkowa forma  rozliczeń przy opłacaniu VAT),
 • Konto osobiste jest opodatkowane podatkiem od dochodów kapitałowych,
 • Konto firmowe zawiera wszystkie operacje związane z prowadzeniem działalności,
 • Pozwala na sprawne realizowanie zobowiązań oraz wypłatę wynagrodzeń.

Prowadzenie firmy zajmuje też znacznie więcej czasu niż zwykła praca na etacie, wymaga wielu wyrzeczeń oraz odpowiedniej organizacji pracy. Trudno sobie wyobrazić by przedsiębiorca musiał codziennie odwiedzać inne firmy  instytucje w celu opłacenia zamówień, zobowiązań czy składek na ubezpieczenia społeczne. Tak więc korzystanie z konta firmowego pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a nawet pieniędzy.

Czy przedsiębiorca musi posiadać konto firmowe?

Często przedsiębiorcy zaraz po założeniu firmy otrzymują mnóstwo telefonów z ofertami, w tym ofertami konta firmowego. I tu nasuwa się pytanie, czy w dobie pełnej cyfryzacji większości instytucji i firm można zrezygnować z posiadania konta firmowego.

Zalety konta firmowego

Przyjrzyjmy się więc najistotniejszym zaletom korzystania z konta firmowego. Dzięki korzystaniu z konta firmowego mamy możliwość:

 • Rozdzielenie transakcji prywatnych od firmowych
 • Kontroli wydatków i zobowiązań firmy oraz rozliczanie kosztów
 • Łatwego odnajdywanie transakcji
 • Prostej obsługa płatności pozwalająca zaoszczędzić czas na stanie w kolejkach urzędów
 • Korzystania z dodatkowych korzyści jak kredyt obrotowy, darmowe terminale
 • Jasnych i przejrzystych finansach firmy, dzięki czemu ewentualna kontrola skarbowa jest prostsza

Ważną kwestią jest też możliwość kontroli wydatków oraz finansów firmy dzięki historii operacji na koncie. Nie musimy przeglądać setek faktur, dokumentów oraz martwić się, że zgubił się jakiś dokument sprzedaży.

Większość banków oferuje dodatkowe korzyści z prowadzenia konta firmowego:

 1. Gratisowe wyrobienie pieczątek
 2. Darmowe prowadzenie konta
 3. Powiadomienia przypominającego o terminach płatności
 4. Przelewy bez prowizji
 5. Darmowe terminalne z transakcjami bez prowizji
 6. Możliwość ubiegania się o kredyt firmowy w oparciu o wpływy na konto

Wady konta firmowego

Ale czy konto firmowe jest wolne od wad ? Wprawdzie takie konto ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, jednak koszt prowadzenia i utrzymania konta może nieść dodatkowe opłaty.

Wśród ofert banków znajdują się również konta z ofertami bezpłatnego korzystania z konta firmowego i z takich warto korzystać.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

5

Ocena

5.0/5