Karta kredytowa to mówiąc ogólnie karta, która posiada limit kredytowy sięgający nawet 100 000 zł. Czyli nie mając nawet takiej kwoty, możemy nią dysponować (jest to kredyt na karcie). Co ciekawe, nie musimy posiadać nawet konta bankowego. Karta kredytowa może być oddzielnym produktem finansowym niezależnym od rachunków bankowych.
Spis treści
Ranking kart kredytowych
Karta kredytowa vs Karta debetowa
Na polskim rynku możemy spotkać obecnie cztery rodzaje kart płatniczych. Są to: kredytowe, debetowe, prepaid i obciążeniowe.
Najpopularniejsze to pierwsze dwa, o których po krótko opowiemy.
Karta debetowa jest podstawową kartą przyznaną do konta bankowego. Przypisana jest ona również do rachunku bankowego. Obciąża ona nasze konto. W przeciwieństwie do karty kredytowej, która posiada swój limit kredytowy i nie musi być przypisana do konta. Płacąc kartą kredytową, obciążasz rachunek banku.
Główna różnica w obu kartach jest taka, że w karcie debetowej korzystamy ze środków, jakie posiadamy i nie możemy wydać więcej, niż posiadamy. Natomiast w karcie kredytowej, możemy korzystać z kredytu bankowego.
Zalety posiadania karty kredytowej
- Odnawialny limit kredytowy – jeśli spłacisz swoje zobowiązania wobec banku, możesz od nowa korzystać z kredytu na swojej karcie. Bez dodatkowych wniosków czy innych dokumentów.
- Programy zniżkowe – dzięki korzystaniu z kart kredytowych będziesz mieć dostęp do wielu programów lojalnościowych, bonów, zniżek czy promocji. Zawsze warto sprawdzić, czy będą klientem jakiejś sieci, nie uzyskamy dodatkowych rabatów w związku z korzystaniem z karty kredytowej.
- Budowa własnej historii kredytowej – karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową, ponieważ jest kredytem. Osoba chcąca budować swoją zdolność kredytową, może to uczynić dzięki korzystaniu z karty kredytowej. Szczególnie ważne to będzie dla osób chcących w przyszłości zaciągnąć kredyt hipoteczny.
- Promocje dla nowych klientów – często banki dodają ciekawe bonusy nowym klientom. W historii bankowości w Polsce pojawiały się już różne gadżety dołączane do karty kredytowej jak np. iPad czy smartfon.
- Wygoda podczas podróży – kupno biletu lotniczego, zakup paliwa na stacjach benzynowych w wielu krajach, wypożyczenia auta za granicą, rezerwacja hotelu.
Wady posiadania karty kredytowej
Główną wadą posiadania karty kredytowej jest nieumiejętne korzystanie z niej przez posiadacza. Co to znaczy? Głównie chodzi tu o brak znajomości w działaniu karty kredytowej oraz nadmierne jej używanie prowadzące do zadłużania się, czyli ciągłe zaciąganie wielu zobowiązań nie patrząc na fakt czy będziemy w stanie je później uregulować.
Kolejnym minusem jest wysoka wypłata pieniędzy z bankomatów. Przeważnie jest to 5% od wypłaconej kwoty.
Następny argument przeciwny do posiadania karty kredytowej to sytuacja podczas konsolidacji kredytów (połączenie kilku długów). Zobowiązania na karcie kredytowej bardziej obciążają zdolność kredytową aniżeli kredyt gotówkowy. Jest to nawet dwukrotnie większe obciążenie.
Karta kredytowa – jak działa?
Aby poprawnie korzystać z karty kredytowej, należy zapoznać się z zasadami jej działania. Odpowiednim produktem do tego, może być karta Revolut.
Karta kredytowa – limit
Każda karta kredytowa ma limit, który należy przestrzegać. Zależy on głównie od zdolności kredytowej posiadacza karty. Osoba chcąca uzyskać kartę kredytową musi mieć odpowiednią zdolność kredytową i jest ona traktowana jak każdy inny kredyt. Podczas ubiegania się o kartę warto wziąć pod uwagę wydatki z ostatnich dwóch miesięcy, bo limit nie jest wiązany z cyklami karty kredytowej.
Karta kredytowa posiada limit, a jego wysokość zależy głównie od twoich potrzeb, zdolności kredytowej oraz polityki danego banku.
Karta kredytowa – okres bez odsetkowy
Dużą zaletą posiadania karty kredytowej jest tzw. Grace period, czyli okres bez odsetkowy. Jest to okres, w którym należy spłacić zobowiązania bez ponoszenia kosztów za udzielony kredyt.
Jest to główny znak rozpoznawczy kart kredytowych. Obecnie najlepsza karta kredytowa ma 58 – dniowy okres bez naliczanych odsetek. Zazwyczaj waha się to w granicach 52 – 58 dni.
Mówiąc krótko, oprocentowanie kredytu wynosi wtedy 0%.
Okres rozliczeniowy trwa przeważnie 1 miesiąc. To, od którego dnia będzie liczony, zależy tylko i wyłącznie od banku. W niektórych jest on liczony od 2 – ego dnia miesiąca a w innych od 3 – ego dnia kolejnego miesiąca. Podczas pisania umowy bank określi konkretny dzień rozliczeniowy.
Karta kredytowa – termin spłaty
Na koniec każdego okresu rozliczeniowego dostajemy wyciąg z karty kredytowej, gdzie mamy podaną informację do kiedy musimy spłacić zobowiązania.
Bank wymaga, aby po 60 dniach od okresu rozliczeniowego spłacić minimum 25 % zobowiązania. Jeśli po tym okresie nie nastąpi rozliczenie, bank będzie się o nie upominał, co może doprowadzić do blokady karty.
Warto spłacać swoje zobowiązania kilka dni przed zakończeniem okresu bez odsetkowego, bo może się zdarzyć, że nasz ostatni dzień bez odsetkowy będzie dniem wolnym od pracy. Wtedy bank zaksięguję twoją wpłatę dopiero dzień później, czyli już w okresie odsetkowym.
Jeśli nie spłacimy przewidzianego minimum, o którym już wspominaliśmy, bank nie tylko naliczy odsetki, ale i także kary, które są przewidziane w umowie.
Karta kredytowa – warunki otrzymania
Polityka każdego banku jest inna, dlatego nie można konkretnie określić warunków otrzymania karty kredytowej, ale głównie będzie to wysokość zarobków oraz minimalny czas zatrudnienia.
Umowa zlecenie nie powinna stanowić przeszkód dla osób chcących ubiegać się o kartę kredytową. W tej sytuacji bank zainteresuje się czasem zatrudnienia.
Karta kredytowa a BIK?
Podczas udzielania jakiegokolwiek kredytu, bank sprawdzi historię kredytową w BIK. Jest to nierozłączny element podczas udzielania kredytu jakiejkolwiek osobie. Jeśli twoja historia będzie negatywna, możesz spotkać się z odmową przyznania karty kredytowej.
Karta kredytowa – jak korzystać prawidłowo?
- Nie wydawaj więcej, aniżeli zarabiasz. Ta zasada uchroni cię przed długami. Pamiętaj! Limit na karcie powinien być mniejszy niż dochody
- Regularna spłata zobowiązań. Spłata kredytu w okresie bez odsetkowym czyni go darmowym. Warto jest ustawić automatyczną spłatę zobowiązań
- Unikaj korzystania z bankomatów. (wysokie prowizje)