Pożyczka na oświadczenie – co to znaczy?

Pożyczka na tzw. oświadczenie, udzielana jest bez potrzeby okazywania zaświadczenia o dochodach. Musimy natomiast wiedzieć, czym różni się zaświadczenie od oświadczenia. Zaświadczenie wydaje pracodawca, gdzie swoim podpisem potwierdza wysokość wynagrodzenia osoby zainteresowanej wzięciem pożyczki. Natomiast oświadczenie jest wypełniane samodzielnie. Niestety w wielu przypadkach, wysokość wynagrodzenia w oświadczeniu jest niezgodna z prawdą za sprawą zawyżonej sumy wynagrodzenia. Należy pamiętać, że za informacje zawarte w oświadczeniu odpowiadamy sami. Za wprowadzenie instytucji w błąd, grozi odpowiedzialność karna z art. 297. KK., czyli wyłudzenie kredytu oraz karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat. Pożyczkę na oświadczenie możemy wziąć na podstawie deklaracji o wysokości naszych zarobków, jaką złożymy we wniosku. Jest to dużym ułatwieniem, bowiem nie musimy potwierdzać, gdzie pracujemy i od jakiego czasu. W ostatnich latach pożyczka na oświadczenie jest mocniej weryfikowana, ale mimo to jest łatwiejsza w dostępie aniżeli kredyt gotówkowy.

Pożyczka na oświadczenie – o czym należy pamiętać?

pozyczka na oswiadczenie dla kogo

Składając odpowiednie dokumenty na przyznanie pożyczki na tzw. oświadczenie, musimy pamiętać, że firma pożyczkowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz jej całą historię. Negatywna historia w BIK nie wyklucza możliwości dostania pożyczki. Głównie zależy to od polityki danej firmy.

Pożyczka na oświadczenie – przebieg

Pożyczka na oświadczenie występuje, podczas wnioskowania o pożyczkę przez internet. Sporym ułatwieniem jest fakt, że oświadczenie nie jest pojedynczym, oddzielnym dokumentem, ale dodatkową linijką do wypełnienia w jednym wniosku online. Aby wniosek został poprawnie zweryfikowany, należy podać prawdziwe i aktualne dane oraz uzupełnić wszystkie pola dostępne we wniosku. Błędny lub niekompletny wniosek jest często powodem odrzucenia przez firmę pożyczkową.

Informacje, jakie musimy podać we wniosku:

  • wysokość miesięcznego zarobku (należy zwrócić uwagę czy musimy wpisać kwotę brutto, czy netto)
  • wysokość wydatków (np. koszty utrzymania domu, wynajem mieszkania itp.)
  • inne zobowiązania finansowe (pożyczki, kredyty, alimenty)
  • podanie źródła dochodu (nazwa firmy, NIP, REGON)
  • podanie formy zatrudnienia (nie musimy to być umowa o pracę)

Pożyczka na oświadczenie – informacje we wniosku

Wiele osób zainteresowane wzięciem pożyczki zadaje sobie pytanie: czy instytucja pozabankowa weryfikuje dane zawarte we wniosku? Odpowiedź brzmi stanowcze TAK. Firmy sprawdzają zdolność kredytową osób zainteresowanych, ale mniej skrupulatnie niż banki. Oznacza to, że będąc w systemie dłużników czy mając inne zobowiązania finansowe, możemy mimo to, uzyskać pożyczkę. Podczas wnioskowania o niższe kwoty, instytucje udzielające pożyczki sprawdzają tylko fakt, czy firma, w której jesteśmy zatrudnieni, w ogóle istnieje. Natomiast, jeśli chodzi o wyższe kwoty, to instytucje pozabankowe mogą kontaktować się z firmą, w której jesteśmy zatrudnieni, w celu potwierdzenia informacji, jakie wpisaliśmy we wniosku.

Przekonaj się sam: Szybkie pożyczki – chwilówki

Pożyczka na oświadczenie – jak ją dostać?

Aby instytucja pozabankowa udzieliła nam pożyczki, należy spełnić wymagania, jakie są nam stawiane:

  • pełnoletniość
  • stały adres zameldowania
  • konto w jednym z polskich banków
  • numer telefonu
  • poczta elektroniczna

W niektórych przypadkach zmuszeni jesteśmy wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego. Firma pozabankowa, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie przez nas spłacona, dlatego głównym warunkiem jest posiadanie stałego meldunku i udokumentowanego dochodu, czyli wspomnianego już wyżej oświadczenia, które jest łatwiejsze od zaświadczenia, bowiem nie musimy prosić pracodawcy, o wydanie dokumentu tylko sami sporządzamy dokument.

Wiemy już z zasady, że pożyczka na oświadczenie jest udzielana za pomocą dokumentu, który sami sporządzimy, pamiętajmy, aby wysokość naszych zarobków były prawdziwe, ponieważ oszustwo jest surowo karane z art. 297. KK., a w dodatku nie uzyskamy już finansowego wsparcia ze strony instytucji pozabankowych czy bankowych.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

5

Ocena

5.0/5

Michał Patrykowski

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalista w zakresie Rachunkowości i Finansów. Karierę w finansach zaczynał w 2010 r. w Banku Millennium S.A.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *