Pożyczka na oświadczenie – co to znaczy?

Pożyczka na oświadczenie

Pożyczka na oświadczenie – co to jest?

Pożyczka na tzw. oświadczenie, udzielana jest bez potrzeby okazywania zaświadczenia o dochodach. Musimy natomiast wiedzieć, czym różni się zaświadczenie od oświadczenia. Zaświadczenie wydaje pracodawca, gdzie swoim podpisem potwierdza wysokość wynagrodzenia osoby zainteresowanej wzięciem pożyczki. Natomiast oświadczenie jest wypełniane samodzielnie. Niestety w wielu przypadkach, wysokość wynagrodzenia w oświadczeniu jest niezgodna z prawdą za sprawą zawyżonej sumy wynagrodzenia. Należy pamiętać, że za informacje zawarte w oświadczeniu odpowiadamy sami. Za wprowadzenie instytucji w błąd, grozi odpowiedzialność karna z art. 297. KK, czyli wyłudzenie kredytu oraz karze pozbawienia wolności od 3 do 5 lat.

Pożyczkę na oświadczenie możemy wziąć na podstawie deklaracji o wysokości naszych zarobków jaką złożymy we wniosku. Jest to dużym ułatwieniem, bowiem nie musimy potwierdzać gdzie pracujemy i od jakiego czasu. W ostatnich latach, pożyczka na oświadczenie jest mocniej weryfikowana, ale mimo to jest łatwiejsza w dostępie aniżeli kredyt gotówkowy.

Pożyczka na oświadczenie – o czym należy pamiętać?

Składając odpowiednie dokumenty na przyznanie pożyczki na tzw. oświadczenie, musimy pamiętać, że firma pożyczkowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz jej całą historię. Negatywna historia w BIK nie wyklucza możliwości dostania pożyczki. Głównie zależy to od polityki danej firmy.

Pożyczka na oświadczenie – przebieg.

Pożyczka na oświadczenie występuje podczas wnioskowania o pożyczkę przez internet. Sporym ułatwieniem jest fakt, że oświadczenie nie jest pojedyńczym, oddzielnym dokumentem, ale dodatkową linijką do wypełnienia w jednym wniosku online. Aby wniosek został poprawnie zweryfikowany, należy podać prawdziwe i aktualne dane oraz uzupełnić wszystkie pola dostępne we wniosku. Błędny lub niekompletny wniosek jest często powodem odrzucenia przez firmę pożyczkową.

Informację jakie musimy podać we wniosku:

  • wysokość miesięcznego zarobku (należy zwrócić uwagę czy musimy wpisać kwotę brutto czy netto)
  • wysokość wydatków (np. koszty utrzymania domu, wynajem mieszkania itp.)
  • inne zobowiązania finansowe (pożyczki, kredyty, alimenty)
  • podanie źródła dochodu (nazwa firmy, NIP, REGON)
  • podanie formy zatrudnienia (nie musimy to być umowa o pracę)

Pożyczka na oświadczenie – informacje we wniosku.

Wiele osób zainteresowane wzięciem pożyczki zadaje sobie pytanie: czy instytucja pozabankowa weryfikuje dane zawarte we wniosku? Odpowiedź brzmi stanowcze TAK. Firmy sprawdzają zdolność kredytową osób zainteresowanych, ale mniej skrupulatnie niż banki. Oznacza to, że będąc w systemie dłużników czy mając inne zobowiązania finansowe, możemy mimo to, uzyskać pożyczkę. Podczas wnioskowania o niższe kwoty, instytucje udzielające pożyczki sprawdzają tylko fakt, czy firma w której jesteśmy zatrudnieni w ogóle istnieje. Natomiast, jeśli chodzi o wyższe kwoty, to instytucje pozabankowe mogą kontaktować się z firmą, w której jesteśmy zatrudnieni, w celu potwierdzenia informacji jakie wpisaliśmy we wniosku.

Przekonaj się sam: Szybkie pożyczki – chwilówki

Pożyczka na oświadczenie – jak ją dostać?

Aby instytucja pozabankowa udzieliła nam pożyczki, należy spełnić wymagania jakie są nam stawiane:

  • pełnoletniość
  • stały adres zameldowania
  • konto w jednym z polskich banków
  • numer telefonu
  • poczta elektroniczna

W niektórych przypadkach, zmuszeni jesteśmy wykonanie tzw. przelewu weryfikacyjnego. Firma pozabankowa, musi mieć pewność, że pożyczka zostanie przez nas spłacona, dlatego głównym warunkiem jest posiadanie stałego meldunku i udokumentowanego dochodu, czyli wspomnianego już wyżej oświadczenia, które jest łatwiejsze od zaświadczenia, bowiem nie musimy prosić pracodawcy o wydanie dokumentu tylko sami sporządzamy dokument.

Wiemy już z zasady, że pożyczka na oświadczenie jest udzielana za pomocą dokumentu, który sami sporządzimy, pamiętajmy aby wysokość naszych zarobków były prawdziwe, ponieważ oszustwo jest surowo karane z art. 297. KK a w dodatku nie uzyskamy już finansowego wsparcia ze strony instytucji pozabankowych czy bankowych.

Michał Patrykowski

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalista w zakresie Rachunkowości i Finansów. Karierę w finansach zaczynał w 2010 r. w Banku Millenium S.A.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *