Kredyt hipoteczny na mieszkanie

0

Kredyt hipoteczny w pigułce!

Kredyt hipoteczny a zakup mieszkania.

Przymierzając się do zakupu swojego pierwszego mieszkania, zderzasz się z rzeczywistością zdając sobie sprawę, że nie wystarczy Ci gotówki na zakup swojego wymarzonego kąta, ale z pomocą przychodzi Ci kredyt hipoteczny. Podjęcie decyzji o wzięciu kredytu hipotecznego nie jest łatwą decyzją, ponieważ wiążą się z tym wieloletnie zobowiązania finansowe wobec banku. Dodatkowym utrudnieniem w podjęciu decyzji, jest myśl o żmudnym i czasochłonnym przebiegu tego procesu. Jest to oczywiście mit, ponieważ kredytu hipotecznego nie należy się bać a liczba polaków biorących go stale wzrasta.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Kredyt hipoteczny to obecnie najpopularniejsza forma finansowania zakupu mieszkania w Polsce. Dla wielu osób, jest to jedyne wyjście do spełnienia marzeń o własnym kącie. Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, który charakteryzuje się tym, iż jest on zabezpieczony hipoteką. Jeśli osoba, która zaciągnęła kredyt hipoteczny nie spłaca swoich zobowiązań to bank może przejąć nieruchomość. Między kredytobiorcą a bankiem, zostaje zawarta umowa, w której bank zobowiązuje się przekazać pieniądze osobie zainteresowanej w ustalonej przez strony walucie (musi to być waluta, w której kredytobiorca dostaje wynagrodzenie lub posiada w większości oszczędności) oraz na określony cel a kredytobiorca zobowiązuje się do zwrotu pieniędzy w ratach wraz z odsetkami i prowizją.

Kredyt hipoteczny – bez wkładu własnego?

Podstawowym warunkiem do uzyskania kredytu hipotecznego jest wkład własny. Według przepisów, kwota kredytu hipotecznego nie może być wyższa niż 85% wartości nieruchomości. Pozostały % kwoty musi zostać sfinansowany z wkładu własnego. Jeśli chcielibyśmy zakupić nieruchomość bez wkładu własnego to mamy na to dwa wyjścia. Pierwszy z nich to zabezpieczenie kredytu na innej nieruchomości. Drugi sposób to skorzystanie z programu Mieszkanie Plus. W obu przypadkach, należy spełnić jeszcze jeden warunek – wysokość pobieranego wynagrodzenia. Bank ocenia zdolność kredytową osoby, która jest zainteresowana kredytem.

Profil zaufanego kredytobiorcy to:

 • posiadający własne oszczędności (wkład własny)
 • posiadający wysokie zarobki
 • mający podpisaną umowę o pracę na czas nieokreślony
 • w stanie małżeńskim bez dzieci
 • nie posiadający innych zobowiązań finansowych

Musimy pamiętać, że każdy bank, podchodzi indywidualnie do kandydata starającego się o kredyt. Karta kredytowa, chwilówki czy limity z pewnością obniżą zdolność kredytową.

Kredyt hipoteczny – najlepsze oferty.

Twoja zdolność kredytowa wypadła znakomicie?  – super! Teraz należy znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Przy wyborze kredytu należy szczegółowo przeanalizować każdą ofertę, ponieważ na samym początku możesz spróbować wynegocjować warunki dla siebie bardziej korzystniejsze. Bank w tej sytuacji staje się sprzedawcą, który chce ci sprzedać swój produkt, dlatego możesz negocjować np. cenę. Może ci się wydawać, że minimalne zmniejszenie procentowe raty nie zmieni diametralnie kwoty jaką będziesz musiał zapłacić, ale w ogólnym rozrachunku, w przeciągu kilkunastu miesięcy, ta kwota zostanie odczuwalna. Pamiętaj również, że możesz skorzystać z oferty cross – sell. Jest to dobranie innego produktu bankowego w zamian za obniżenie marży banku.

Przekonaj się sam: Kredyty hipoteczne

Kredyt hipoteczny – jakie formalności mnie czekają?

Po wyszukaniu odpowiedniej oferty kredytowej należy przystąpić do działań. Ekspert banku poprowadzi cię za rękę przez wszystkie etapy uzyskania kredytu hipotecznego. Wybierając konkretną ofertę, bank otwiera procedurę kredytową. Twoim zadaniem jest złożenie wniosku i odpowiednich dokumentów.

Podstawowe dokumenty potrzebne do przyznania kredytu hipotecznego dla osoby fizycznej to:

 • wniosek kredytowy
 • dowód osobisty – kserokopia
 • inny dowód tożsamości np. paszport – kserokopia
 • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach
 • wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie 12 miesięcy
 • PIT – 37
 • umowa przedwstępna nieruchomości
 • potwierdzenie wkładu własnego

Jeśli posiadamy inne zobowiązania finansowe to musimy przedstawić:

 • zaświadczenie o obsłudze kredytów i spłacie (jeśli nastąpiła niedawno)
 • umowy kredytowe

Procedura przyznania kredytu nie trwa długo. Według przepisów, na podjęcie decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego bank ma 21 dni od momentu dostarczenia dokumentów.

Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny, należy zawrzeć umowę zakupu mieszkania. Do wypłacenia przez bank kwoty sfinansowanej za pomocą kredytu hipotecznego, będzie potrzebował aktu notarialnego. Następnie kończysz etap starania się o kredyt jednocześnie zaczynając jego spłatę.

Michał Patrykowski

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalista w zakresie Rachunkowości i Finansów. Karierę w finansach zaczynał w 2010 r. w Banku Millenium S.A.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *