Przed każdym udzieleniem kredytu przez bank ma miejsce analiza sytuacji finansowej osoby zainteresowanej wzięciem kredytu. Bierze się wtedy między innymi pod uwagę informacje z tzw. BIK – u, czyli Biura Informacji Kredytowej. Najlepszym sposobem na bycie w „oczach” banku wiarygodnym kredytobiorcą jest regularna spłata swoich zobowiązań finansowych. Również dzięki temu, będziemy mogli uzyskać kredyt na korzystnych warunkach. Może się czasem zdarzyć, że mimo stabilnej pracy i wysokich zarobków, bank odmówi udzielenia kredytu. Dlaczego tak się stało? Co miało na to wpływ?
Spis treści
BIK – co to jest?
Jest to instytucja, która archiwizuje i udostępnia informacje gospodarcze klientów banków i instytucji finansowych np. SKOK czy firm pożyczkowych.
Obecnie według danych Biura Informacji Kredytowych liczba zgromadzonych danych przekroczyła 23 mln osób i 130 mln rachunków (również tych zamkniętych).
Według danych BIK 90% zobowiązań są spłacane terminowo.
Do rejestru trafiają osoby, które spłacają obecnie kredyt bądź już go spłaciły. Sprawa ta dotyczy nie tylko kredytów wziętych na raty, ale również i debet na rachunku czy karta kredytowa. W systemie pojawią się też osoby, które poręczyły innym kredytobiorcom.
Co to jest historia kredytowa?
Historia kredytowa jest zbiorem informacji wszystkich naszych zobowiązań finansowych. Informacje zawarte w niej, są dostarczane bezpośrednio z banków. Historia kredytowa może być pozytywna, negatywna lub może jej wcale nie być. Ten ostatni przypadek będzie miał miejsce wówczas gdy nigdy nie korzystaliśmy z zakupów na raty, kredytów czy kart kredytowych.
Brak zdolności kredytowej może być sporym utrudnieniem podczas chęci skorzystania z kredytu hipotecznego, bowiem bank nie musi zaufać osobie, która nie posiada żadnej historii kredytowej. A wiemy, że tego typu kredyty są przeważnie brane na duże sumy.
Jak sprawdzić historię kredytową w BIK?
Szybkie sprawdzenie swojej historii kredytowej jest możliwe w kilku krokach:
- Zarejestruj się na stronie BIK i podaj swoje dane osobowe wraz z adresem e – mail: LINK
- Wyślij skan swojego dowodu osobistego w celu potwierdzenia swojej tożsamości
- Zapłać za usługę i wygeneruj raport
Pakiet 12-miesięczny to koszt 99 zł.
Zalety pakietu:
- 12 pobrań Raportu BIK, w których sprawdzisz historię Twoich kredytów i innych zobowiązań
- Alerty BIK na 12 miesięcy, dzięki którym dostaniesz ostrzeżenie o zaległościach lub próbie wyłudzenia
- Wskaźnik BIK pokazujący bieżący status Twoich zobowiązań przez 12 miesięcy
Jakie informacje znajdę w BIK?
Przede wszystkim znajdziesz wszystkie informacje dotyczące swojej historii kredytowej, które są przekazywane przez banki, dlatego możesz sprawdzić nie tylko aktualne zobowiązania, ale też zaległe.
Warto zastanowić się nad zakupem raportu, bowiem przyniesie on nam wiele korzyści. Przede wszystkim, dowiemy się, jaką mamy zdolność kredytową w oczach banków. Następną zaletą jest sprawdzenie, czy nasze informacje są prawdziwe, czy nie doszło do jakiejś pomyłki. Kolejnym faktem przemawiającym za sprawdzeniem swojej zdolności jest sprawdzenie, czy po zagubionym dowodzie tożsamości, ktoś nie wykorzystał naszych danych do zaciągnięcia kredytu.
Ocena punktowa w BIK
Podczas oceny naszej historii kredytowej występuję ocena punktowa. Jest to wartość, która daje bankom możliwość stwierdzenia ryzyka związanego z udzieleniem kredytu. Dla osoby zainteresowanej wzięciem kredytu jest to natomiast szansa na pozytywną decyzję kredytową.
Ocena punktowa wyliczana jest za pomocą formułki matematycznej. Wartość punktowa waha się między 0 a 100.
Wyższa ocena punktowa zwiększa prawdopodobieństwo szybszej spłaty kredytu, ale jest to jeden z wielu czynników wpływających na decyzję banku o udzieleniu pomocy finansowej.
Jak uzyskać raport BIK za darmo?
Aby otrzymać całkowicie za darmo raport, na temat swojej historii kredytowej w BIK należy o to zawnioskować. Można to zrobić na trzy sposoby:
- Osobiście dostarczyć wniosek do Centrum Obsługi Klientów BIK w Warszawie
- Przesłać wniosek tradycyjną pocztą
- Przesłać wniosek przez swoje konto na portalu BIK