Czy dobrym pomysłem jest wzięcie kredytu medycznego?

Kredyt medyczny może pokryć koszty zabiegów medycznych takich jak operacje czy diagnostyki w prywatnej opiece zdrowotnej. Najczęściej jednak można spotkać się z kredytem medycznym przeznaczonym na leczenie stomatologiczne. W Polsce ratalne rozłożenie finansowania usług medycznych jest obecne od kilku lat, ale nadal wiele osób nie wie, że zabieg w prywatnej opiece medycznej może być rozłożona na raty, co często wpływa na pozytywne podjęcie decyzji o leczeniu. Ponad połowa Polaków korzysta z prywatnej opieki medycznej, dlatego ratalne finansowanie usług medycznych staje się coraz to popularniejsze. Wiele prywatnych gabinetów i klinik medycznych daje taką możliwość finansowania swoich usług, dzięki współpracy z firmami udzielającymi pożyczek finansowych. Dzięki ratalnemu rozłożeniu finansowania zabieg czy operacja jest wykonywana zdecydowanie szybciej, bowiem nie musimy czekać, aż uzbieramy całą potrzebną kwotę. Sporym ułatwieniem jest łatwa procedura rozłożenia finansowania usług medycznych na raty, co czyni ją również atrakcyjną w oczach zainteresowanych.

Czym jest kredyt medyczny?

W Polsce za opiekę zdrowotną odpowiedzialny jest głównie Narodowy Fundusz Zdrowia, który opiekuje się osobami, które opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne lub są objęci takim ubezpieczeniem z innego tytułu.

Znając realia, jesteśmy świadomi, że korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej jest trudne i czasochłonne.

Wiele zabiegów i operacji nie jest refundowanych a jeśli już są, to trzeba na nie długo czekać. Dla wielu osób pozostaje tylko prywatna opieka zdrowotna, która jest niestety kosztowna. Z pomocą przychodzi nam wtedy kredyt na leczenie, czyli produkt finansowy przystosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Kredyt na leczenie pozwala pokryć koszty leczenia w prywatnych placówkach. Dzięki temu nie musimy długo czekać na pomoc medyczną.

W krajach Europy Zachodniej duża liczba konsumentów zaciąga kredyt medyczny na leczenie stomatologiczne. Również w Polsce ta praktyka staje się coraz to popularniejsza.

Oprócz tego wiele pieniędzy z kredytu medycznego może pójść na:

  • Zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej
  • Chirurgicznej korekcji wad postawy
  • Chirurgicznej korekcji wad wzroku
  • Leczenie schorzeń urologicznych
  • Leczenie schorzeń laryngologicznych

Kredyt medyczny bezpośrednio w placówkach zdrowotnych

kredyt medyczny warunki

Od jakiegoś czasu, Polacy mogą skorzystać z kredytu na leczenie w łatwej formie. Dzięki rosnącej popularności tego typu usług coraz więcej placówek opieki prywatnej współpracuje z bankami i firmami pożyczkowymi.

Dzięki temu pacjent może zaciągnąć kredyt bezpośrednio w prywatnej placówce medycznej. Procedura jest uproszczona do minimum, a czas jej realizacji jest skrócony nawet do kilku godzin a czasem nawet i minut.

Dzięki temu możemy np. szybko rozpocząć leczenie stomatologiczne. Leczenie na raty może przypominać ratalny zakup sprzętu, bowiem umowa kredytowa odbywa się między klientem a placówką medyczną. Udział instytucji finansowej jest „niewidzialny”. Nie musimy udawać się do banku czy firmy pożyczkowej, a cały przebieg finansowania zostanie załatwiony na miejscu w placówce medycznej.

Jak dostać kredyt medyczny?

Ogólne warunki uzyskania kredytu na leczenie jest we wszystkich placówkach podobne. Konkretne wymagania są uzależnione głównie od wysokości pożyczanej kwoty.

Etapy uzyskania kredytu medycznego:

  1. Musimy dysponować cennikiem za usługi medyczne w wybranej przez siebie placówce, a następnie musimy je przedstawić bankowi lub firmie pożyczkowej
  2. Złożenie wniosku o pożyczkę
  3. Analiza zdolności kredytowej przez bank lub firmę pożyczkową
  4. Podpisanie umowy
  5. Realizacja procedury medycznej w wybranej placówce

Jeśli mówimy o pożyczce na kwotę maksymalnie do kilkunastu tys. zł, to nie zawsze musimy przedstawiać dokumentacji świadczącej o wysokości naszych dochodów. Często wystarczy tylko oświadczenie o wysokości naszych zarobków, ale za to niektóre placówki wymagają przedstawienia dochodów nie tylko osoby zaciągającej kredyt, ale również i pozostałych członków rodziny.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt medyczny opiewający na kwotę kilkudziesięciu tys. zł, wtedy musimy dostarczyć zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.

Po pozytywnym zweryfikowaniu klienta przez bank czy firmę pożyczkową nastąpi przyjazd kuriera z dokumentami do podpisu, które wypełniamy w jego obecności.

Podpisanie umowy jest równoznaczne z przesłaniem pieniędzy od pożyczkodawcy na konto placówki medycznej w naszym imieniu. Klient nie otrzymuje pieniędzy bezpośrednio na swoje konto i nie dokonuje żadnych płatności – robi to za niego pożyczkodawca.

Kredyt medyczny na leczenie zębów

Najpopularniejszym cele kredytu medycznego jest kredyt na leczenie zębów. Stomatolodzy oferują często kredyt na leczenie zębów bezpośrednio w swoich gabinetach stomatologicznych. Nie ma potrzeby udawania się do banku czy firmy pożyczkowej, aby zaciągnąć kredyt medyczny.

W Polsce co trzeci już gabinet stomatologiczny posiada w swojej ofercie kredyt na leczenie.

Po złożeniu w rejestracji gabinetu dentystycznego wniosku o kredyt na zęby i przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach oraz dowodu osobistego można skutecznie starać się o kredyt.

Kredyt medyczny na leczenie raka

Polskie prywatne placówki medyczne posiadają nowoczesne urządzenia, które pozwalają na skuteczne leczenie nowotworów.

Niestety tego typu zabiegi nie należą do najtańszych, a refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia trwa bardzo długo, co dla pacjentów chorujących na nowotwory jest nie do przyjęcia.

Prywatne wizyty u lekarzy i zabiegi onkologiczne są niezwykle drogie. Koszty z tym związane mogą być pokryte za sprawą kredytu na leczenie.

Kredyt medyczny na operacje plastyczne

Wśród polskich pacjentów (a w szczególności kobiet) rośnie zapotrzebowanie na kredyt medyczny w celu sfinansowania zabiegu z medycyny estetycznej.

Tego typu operacja staje się również coraz to popularniejsze i akceptowane ze strony klinik medycznych.

Dzięki temu pacjenci mogą skorzystać z zabiegów dotyczących wielu dziedzin medycyny np. chirurgii plastycznej.

Turystyka medyczna a kredyt medyczny

Interesującą opcję dla polskich klientów może być ratalne finansowanie usług medycznych za granicą. Kredyt na ten cel możemy zaciągnąć zarówno w polskim jak i zagranicznym banku.

W Polsce leczenie za granicą nie jest tak popularne jak w Stanach Zjednoczonych, ale tego typu usługa z roku na rok staje się popularniejsza. Jest to efekt większych zarobków polaków.

Kolejnym faktem przemawiającym za wzrostem popularności zagranicznych usług medycznych jest tzw. turystyka medyczna.

W niektórych krajach usługi medyczne są tańsze niż w Polsce, dlatego coraz to więcej osób wyjeżdża do innych państw w celu skorzystania z tych usług. Są to głównie specjalistyczne zabiegi stomatologiczne oraz niektóre zabiegi związane z medycyną estetyczną.

Czy ten artykuł okazał się pomocny?

5

Ocena

5.0/5

Michał Patrykowski

Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalista w zakresie Rachunkowości i Finansów. Karierę w finansach zaczynał w 2010 r. w Banku Millennium S.A.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *